SH’MA ISRAEL...
W sobotę 13 września w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbył się pierwszy w Polsce DZIEŃ KULTURY IZRAELSKIEJ. Impulsem dla tego ambitnego multidyscyplinarnego przedsięwzięcia był projekt Narody Świata Przepisują Biblię oraz 60. rocznica utworzenia niepodległego państwa Izrael. Cele imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Polska – Izrael - przedstawienie bogatego dorobku historycznego, barwnej kultury, długiej tradycji oraz obrzędowości religijnej Żydów - udanie wpisały się w założenia ogłoszonego przez Komisję Europejską Roku Dialogu Międzykulturowego.
Szabat shalom

W porannych warsztatach tańca izraelskiego, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Barlickiego – preludium do późniejszych wydarzeń w Centrum Edukacyjnym – wzięły udział osoby różnego pochodzenia, płci, wyznania. Nie zabrakło osób niepełnosprawnych. – Taniec hora buduje poczucie wspólnoty. A wspólnotowość daje siłę. W dzisiejszym świecie olbrzymi nacisk kładzie się na indywidualizm, czego efektem nierzadko jest samotność. Jesteśmy oddzieleni od siebie murem, który niełatwo zburzyć. A taniec hora spontanicznie zaczyna łączyć - wyjaśnia Marzena Secomska-Rosenbaum z Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, której program opiera się na nauczaniu wartości zbieżnych z wartościami propagowanymi przez Stowarzyszenie Polska-Izrael oraz SportPlus.
Kadisz
W samo południe odbyło się spotkanie z nowym kinem izraelskim. W niełatwe arkana problematyki filmów w pasjonujący sposób wprowadziła widzów Joanna Brańska – pracownik naukowy Biblioteki Narodowej, historyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Polska-Izrael. Zaprezentowano 4 filmy: pełnometrażowy . Mój ojciec,
mój Pan Davida Volacha , etiudę Panna młoda Miri Shapiro oraz dwie animowane formy – Nieczystą i Mensus Hauma. Trzy pierwsze filmy bezpośrednio związane były z okresem święta Rosz ha-Szana (Nowego Roku żydowskiego) – przypadającym we wrześniu. Święto, podczas którego odmawia się dodatkowe modlitwy Musaf i dmie kilkakrotnie w wykonany z rogu baraniego szofar - upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym. Wspomniane filmy – w przeciwieństwie do bardziej znanej europejskiemu kinomanowi tendencji „filmów świeckich”, tworzonych przez artystów związanych ze środowiskami reformowanymi i liberalnymi – dotyczyły życia i obyczajów Izraelitów pochodzących ze środowisk ortodoksyjnych, kierujących się rygorystycznymi halachicznymi zasadami i talmudyczną literą Prawa. Poetycki, nagradzany na filmowych festiwalach, przesycony judaistyczną symboliką Mój ojciec, mój pan - będący polemiką z Dekalogiem 1 zafascynowanego Krzysztofem Kieślowskim Davida Volacha - powołując się na motyw „spętania Izaaka”, snuł ciche rozważania nt. granic Bożego miłosierdzia i ludzkiej ufności na podobieństwo „ojca wiary” – Abrahama. Zanurzony w modlitwie rabin jednej z jerozolimskich wspólnot nie zauważa zniknięcia swego syna. Po wyłowieniu ciała chłopca z morza, zanosi pełen bólu kadisz – modlitwę będącą poddaniem się woli Najwyższego... Formalnie różnorodne Panna młoda i Nieczysta dotyczyły zachowania koszerności oraz rytualnego obmycia z nieczystości w mykwie. Natomiast związany z kulturą jidisz i diasporą Mensus Hauma przywoływał opowieść o słynących z mądrości „Żydach chełmskich”.
![]() |
kadr z filmu Mój ojciec, mój Pan |
Bogatą tradycję szabatu, świąt, datowania kalendarza, różnorodnego zastosowania chleba w kuchni żydowskiej przybliżyła zgromadzonym Tova Ben Zvi – pochodząca z rodziny chasydzkiej popularna artystka śpiewająca pieśni we wszystkich językach żydowskich, była więźniarka łódzkiego getta i obozów w Auschwitz i Bergen-Belsen. W 1999 roku Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała jej tytuł „Człowieka Pojednania”.
Hawa nagila

Bogaty wachlarz atrakcji spajał projekt Narody Świata Przepisują Biblię , do uczestnictwa w którym Gliwiczanie chętnie się przyłączyli, ręcznie przepisując fragmenty Ewangelii wg św. Łukasza oraz Księgi Liczb. Każdy kto na specjalnej karcie przepisał biblijny werset, otrzymywał pamiątkowy dyplom. Ponadto można było obejrzeć wystawę Dzieci świata ilustrują Biblię czy zakupić interesującą książkę Gefilte Film , poświęconą wątkom izraelskim w kinie. Ostatni punkt programu - Wieczór przy szabatowych świecach był ukoronowaniem pasjonującego dnia, który zapowiada IV odsłonę październikowych Cymesów Kultury Żydowskiej w naszym mieście.
tekst pt. Erec Israel... ukazał się w wersji "cut" w "Nowinach Gliwickich" z 1 października 2008
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz